Ми на Facebook

Наш YouTube

Архів пресиПочитатиПро історію

Слідами графського сина

Перегляди

Автор – Володимир Матусяк, історик. Переклад з англ. – Olga Diachuk ⠀ ⠀

Часто пошуковцям допомагають несподіванки. Шановний читач може зрозуміти здивування автора, коли нещодавно він отримав електронне повідомлення із Відня, яке стосувалося історії нашого Волочиська. У прочитане важко було повірити!..

Минулого року команді проекту ProВолочиськ вдалося створити та перекласти польською 4-охсерійний фільм про графські роди – колишніх власників маєтку Фридрихівка у Старому парку. Відгуки про нього ми отримали із кількох країн.

Палац Ледоховських у Фридрихівці. Фото з альбому професора Антонія Урбанського (Варшава, 1929 рік).

Далеко не усе відомо про «волочиську» гілку шляхетського роду Ледоховських. Після вбивства більшовиками з Чигиринського полку у квітні 1919 року останнього місцевого землевласника Лева Ледоховського його дружина і троє доньок емігрували до Львова, а згодом, вірогідно, – до Варшави. Щодо єдиного графського сина Володимира, то на польських генеалогічних сайтах лише вказувалося, що він народився в 1890 році, а в 1915 році виїхав до США. Після Першої світової війни молодий граф повернувся до незалежної Польщі. А 1923 року у варшавській парафії святого Олександра одружився з графинею Ельжбетою М’ячинською. Власне, про це йдеться у 4-ій серії фільму.

Родина власника маєтку Фридрихівка графа Л.Ледоховського. У центрі, ймовірно, – єдиний син Володимир (із фондів Волочиського істориико-етнографічного музею).

Вищезгадане повідомлення надіслав пан Владімір Ледоховський. Ні, не родич волочиських землевласників, а сімейний історик, котрий народився у Мадриді, нині ж проживає в Австрії й збирає детальну інформацію про усіх, хто носив це відоме прізвище. Його повне ім’я – Владімір-Карлос граф Галка-Ледоховський гербу Шалава. Мати п. Владіміра, пані Марія дель Кармен Орландіс, є далеким нащадком імператорської родини Габсбургів. Як виявилося, двоюрідним братом прабабусі п. Владіміра був Василь Вишиваний (уроджений Вільгельм Франц фон Габсбург) – австрійський принц, відомий український військовий діяч, політик, дипломат, поет, полковник Легіону Українських Січових Стрільців.

Сімейний історик повідомив нам про наступне. Єдиний син загиблого волочиського поміщика дійсно проживав у США, де одружився вперше та мав трьох дітей. Однак сімейне життя не склалося, подружжя згодом розлучилося. Пан Владімір люб’язно надіслав два цінні документи, які проливають світло на ці події. Перший з них – повідомлення про шлюб, у якому були надруковані фотографії Володимира Ледоховського та його «американської» дружини Луїзи Уорфілд.

Фото Володимира Ледоховського та його дружини Луїзи Уорфілд. Нижче – повідомлення про їх шлюб.

Під заголовком «Сьогодні одружилися» був такий текст англійською:

⠀Весілля міс Луїзи Уорфілд, доньки колишнього губернатора Едвіна Уорфілда, з польським графом Володимиром Ледоховським відбулося сьогодні опівдні в будинку батьків нареченої на Лінден Авеню 1223 та супроводжувалось невеликим сніданком. Граф та його наречена відпливають у суботу з Нью-Йорка до Європи. Їхній майбутній дім буде у його маєтку в Польщі.»

Весілля міс Луїзи Уорфілд, доньки колишнього губернатора Едвіна Уорфілда, з польським графом Володимиром Ледоховським відбулося сьогодні опівдні в будинку батьків нареченої на Лінден Авеню 1223 та супроводжувалось невеликим сніданком. Граф та його наречена відпливають у суботу з Нью-Йорка до Європи. Їхній майбутній дім буде у його маєтку в Польщі.

Цікаво уточнити, що згадуваний тесть Володимира Ледоховського Едвін Уорфілд – знаний американський політик, член Демократичної партії, губернатор штату Меріленд (1904-1908). ⠀ Другий надісланий документ – невелика стаття під заголовком «Розлучення з графом» із газети «Нью-Йорк Таймс» від 2 травня 1922 року. Ось її текст:

Дочка екс-губернатора Уорфілда подає позов проти польського шляхтича. м. БАЛТІМОР, понеділок, 1 травня.

Стаття газети The New-York Times від 2 травня 1922 року про розлучення графа В.Ледоховського та Л.Уорфілд.
Тесть В.Ледоховського – екс-губернатор штату Меріленд Едвін Уорфілд (1848-1920).

Місіс Луїза Уорфілд Ледоховська, дочка екс-губернатора Едвіна Уорфілда, сьогодні подала позов в м.Елліотт з проханням розлучитися з графом Володимиром Ледоховським з Варшави на підставі залишення та невірності. Вона попросила опіку над трьома неповнолітніми дітьми та постійні аліменти.⠀ У клопотанні стверджується, що граф покинув дружину та дітей у квітні 1919 р. без причини. Як повідомляється, граф винний у зраді в Ніцці та Монте-Карло з жінками, особистості яких невідомі позивачу.

Міс Уорфілд познайомилася з графом Ледоховським в Гонолулу в 1912 році. Екс-губернатор Уорфілд спочатку був проти цього союзу, але опісля надав свою згоду. На момент одруження в травні 1913 року міс Уорфілд називали однією з найкрасивіших дівчат Меріленда.»⠀ Окрім пікантних світських подробиць ми дізнаємося, що шлюб Володимира та Луїзи був зареєстрований у 1913 році, а знайомство відбулося роком раніше на Гавайських островах. Отже, ймовірно, молодий граф поїхав із Волочиська до США ще до 1915 року, як вважалося раніше.

Сімейний історик із Відня надав також цікаві відомості про дітей розлучених Володимира та Луїзи. Їх єдиний син нібито навчався у дорогій англійській школі і помер у дитинстві від хвороби. А дві доньки пізніше проживали у Франції. Що ж до причин розлучення їх батьків, то тут у Ледоховських є інша власна версія: Луїза Уорфілд, подейкують, залишила Володимира та викрала їх дітей, а згодом анулювала шлюб, на що погодилася протестантська церква.

Пан Владімір розповів ще багато подробиць про волочиських шляхтичів з роду Ледоховських, але залишимо цей матеріал для наступних публікацій. ⠀

Залиште Ваш коментар

2 коментарі

Залишити відповідь