Ми на Facebook

Наш YouTube

ПочитатиПро історію

Австрійська військова карта західної України 1779-1783 років.

Перегляди

Пропонуємо вам для ознайомлення військову топографічну карту Галичини кінця XVIII століття із фондів австрійського Військового архіву. Нещодавно дана карта з’явилась у відкритому доступі. Можна змінювати масштаб та переміщувати площину карти. Особливе зацікавлення викликає максимально детальне позначення населених пунків, житлових будинків та об’єктів інфраструктури. Для зацікавленого краєзнавця вивчення даної карти займе не один десяток годин 😎

Map of the western Ukraine by Friedrich von Mieg 1779-1783

Історія створення карти:

З 2-ї половини 17 століття топозйомкою земель почали займатись офіцери, перш за все військові інженери, які поступово витіснили приватних картографів. У 1763 році імператриця Марія-Терезія розпорядилася почати військово-топографічне картографування усіх земель імперії. Цей проект, реалізація якого була пов’язана з ім’ям наступного імператора – Йосипа II, відомий в практиці і науці як йосифінське  картографування або топозйомка (Josephinishe Landesaufnahme). Картографічні матеріали квартирмейстерства Генерального штабу були виконані в 1749-1854 роках для 45 окремих австрійських коронних країв, сусідніх областей або земель. Перші 19 карт, що датуються 1763-1787 роками, увійшли в науку під назвою йосифінських. Серед них карта коронного краю Королівства Галичини і Лодомерії протяжністю від Сілезії до Буковини 1779-1782 років. Дана карта Галичини і Лодомерії або, як зазвичай її називають «Карта Міга» (за прізвищем керівника – інженера, обер-лейтенанта квартірмейстерства австрійського генерального штабу), з урахуванням її секретності, ніколи раніше не публікувалася.

Будова карти:

Карти в межах коронних країв (як правило в масштабі 1:14 400) діляться на секції. Умовні позначення полягають в різнобарвному тонуванні великих поверхонь, на які накладаються позначення чорною, коричневою або червоною тушшю. 4685 листів загальної карти існують в 2-х варіантах: оригінали та копії. Зберігаються вони в Військовому архіві Відня, де розділені на окремі справи – згідно з колишнім територіальним поділом і адміністративним підпорядкуванням.

По темі карти Галичини:

В Галичині з 1772 року картографування виконувалося двома паралельними групами, в результаті чого були створені 2 карти – Йозефа Лізганіга і Ф. фон Міга. Задумана як загальна зйомка топографії для політичних і військових потреб, карта Лізганіга створювалася з 1772 і була закінчена в 1790 році. Через ряд допущених неточностей вона кілька разів доповнювалася і перевидавалася. Як додаток до цієї карти у 1794 році був створений список поселень Галичини, який складався з близько 10 000 назв населених пунктів. Загальний обсяг карти коронного краю Галичини та Лодомерії складається з 413 аркушів. Обидві карти – оригінал і копія – виконані на папері, що наклеєний на тканину. Листи мають розмір приблизно 42 х 63 см. Масштаб карти – 1:14 400. Один лист карти при такому масштабі охоплював територію 1,6 х 2,44 милі або близько 4-х квадратних миль. Назви поселень, зокрема міст, дано польською мовою, що ж стосується більшості топонімів – річок, гір, урочищ, також часто сіл, то по відношенню до них, як правило, використовувалися місцеві українські назви. Над картою і описом до неї працювала велика група картографів, за кожним з яких були закріплені кілька секцій. Тож не дивно, що написи і інтерпретації умовних позначень на карті несуть на собі відбиток індивідуальності почерку кожного картографа.

Карта створювалася для військових потреб, що відбилося на її інформативності. Зокрема спостерігаємо більш детальний опис об’єктів і місцевості, які були корисними для військових, але в той же час загальними штрихами (і в прямому і в переносному сенсі) відображалися елементи карти, які військових мало цікавили.

І для повірняння ще одна карта. Створена через ціле століття. Знайдете 10 відмінностей? 😉

Galicia and Bucovina (1861–1864) – Second military survey of the Habsburg Empire

Залиште Ваш коментар