Ми на Facebook

Наш YouTube

ПочитатиПро історіюПро людей

Серед загиблих на «Титаніку» була … наша землячка?

Перегляди

Автор – Володимир Матусяк, історик.

Таку цікаву історію наводить у своїй статті під назвою «Зустрічі та  прощання» єврейська письменниця Єва Лоздернік, котра народилася в містечку Купіль, а зараз мешкає у Брукліні (один з районів Нью-Йорка). Автор кілька разів зустрічалася з племінником свого покійного чоловіка – Львом Шпізелем.

У одній із приватних бесід названий племінник повідомив письменниці наступне. Його бабуся, Нора Шпізель, що проживала у Купелі, в 1912 році отримала шіфскарту – документ на право проїзду пароплавом до Америки за рахунок приймаючої сторони. Роком раніше у Нори народився син Наум (чи, лагідно, Нойка), а чоловік в пошуках кращої долі раніше виїхав на роботу в США. Таким чином сім’я повинна була об’єднатися…

Наум Миронович Шпізель – уродженець Купеля, син Нори Шпізель, яка, ймовірно, загинула на «Титаніку».

На лайнер «Титанік», що відправлявся у свій перший рейс з англійського міста Саутгемптон, згідно правил перевезення пасажирів, заборонялося брати дітей віком до трьох років. Тому Нойка залишився на виховання бабусі і діда в Купелі, а мати залізницею дісталася «туманного Альбіону». Можна припустити, що, як заробітчанка, Нора Шпізель отримала білет в каюті третього класу. А далі сталася трагедія – зіткнення корабля-гіганта з айсбергом в Атлантиці та жахлива аварія з численними жертвами, обставини якої багатьом відомі за популярним голлівудським фільмом.

Відплиття пароплава «Титанік» із британського порту Саутгемптон. 10 квітня 1912 року.

Коли до Купеля дійшла звістка про страшне лихо, батьки Нори не змогли пережити такий удар долі і незабаром померли. Нойку виховувало усе містечко, а потім усиновила родина дядька. Під час Другої світової Наум Миронович Шпізель служив танкістом, мав поранення, високі урядові нагороди. Закінчив війну в Болгарії у званні майора. Його названі батьки та двоє братів були розстріляні фашистами та поховані в братській могилі мирних жителів Купеля (тепер – територія сільської лікарні). В післявоєнні роки Н.Шпізель став головою одного з найбільш успішних на Хмельниччині колгоспів в містечку Летичів, багато зробив для будівництва там цегляно-черепичного заводу. Але розповідати про загиблу на «Титаніку» матір нікому не став, бо це могло трактуватися, як компромат на члена партії.

В середині 60-х років на екрані з’явився фільм «Загибель «Титаніка». Наум Миронович домовився з облкінопрокатом про демонстрацію стрічки в Летичеві, де її «прокручували» 12 разів. Голова колгоспу зі своєї кишені оплатив усі сеанси (через що заборгував досить значну суму і довго її виплачував). Під час показу він намагався знайти на екрані актрису, ззовні схожу на свою матір…

Катастрофа пароплава «Титанік». Реконструкція.

Історикам залишається знайти документальне підтвердження цієї надзвичайної історії. Але тут є певні проблеми, адже списки загиблих на «Титаніку» пасажирів, особливо третього класу, відновлено не повністю. І лише нещодавно їх вперше надрукували англійською мовою.

Якесь незвичне відчуття викликає припущення, що, вірогідно, серед жертв найбільшої техногенної аварії початку XX століття була й уродженка нашого краю.

Залиште Ваш коментар

Залишити відповідь