Ми на Facebook

Наш YouTube

ПодивитисьПро історію

«Про що мовчить графський парк?» Історія Волочиська.

Перегляди

Є у Волочиську особливе місце – Старий парк. Мабуть, не існує місцевого жителя, який змалечку не чув би таємничих легенд про галереї підземних ходів, сховану від сторонніх золоту карету казково багатого графа, коштовності в дуплі однієї із вікових розлогих лип… Сповнений загадковості, парк залишається німим свідком карколомних подій, про які ми бажаємо Вам розповісти. Адже тут розташовувалося серце Фридрихівки – селища, якого вже не знайдеш на жодній географічній карті. Чиїм ім’ям воно було назване? Що пов’язує короля Польщі та наше рідне місто? Та хто така Анна Козель? На ці та інші запитання ви отримаєте відповіді у першому у першій серії фільму «Про що мовчить графський парк?»

«Король та його фаворитка.» ч.1

Як життєві обставини привели у Волочиськ онука польського короля та однієї із найвродливіших жінок Європи? Як пов’язана із містом на Збручі головна культова споруда Тернополя – Тернопільський кафедральний собор? Де знаходиться найстаріша будівля колишнього містечка на кордоні двох імперій? Про це, та ще багато цікавого у другій серії фільму «Про що мовчить графський парк?»

«Хто заснував Фридрихівку?» ч.2

Якщо комусь спало на думку, що життя цікаве лише в фільмах і серіалах, подивіться третій випуск нашого фільму. Тут і сімейні зради, і державні змови, і відповідь на питання: чому Волочиськ став власністю Ледоховських? Бо в той час, коли хтось плаче на тєхно, голлівудські сценаристи плачуть в своїй Каліфорнії на березі Тихого океану саме за такими карколомними та гострими сюжетами.

«Життя та інтриги родини Мошинських.» ч.3

У четвертій заключній частині фільму «Про що мовчить графський парк?» зібрані цікаві факти про життя та трагічну загибель останніх власників маєтку Фридрихівка – родину Ледоховських. Саме на цей час припадає бурхливий промисловий розвиток нашого краю, проведення залізниці та події Першої світової війни. ⠀

«Таємниці палацу графів Ледоховських.» ч.4

Команда проекту «Про Волочиськ» у чотирьох випусках стрічки «Про що мовчить графський парк?» намагалася відкрити для вас лише одну зі сторінок історії нашого краю –  про життя шляхетських родів, власників маєтку Фридрихівка. Саме навколо нього незабаром виросло однойменне село, яке після Другої світової війни об’єднали з історичним Волочиськом, що раніше прилягав до берегів Збруча. Так сформувалися межі сучасного міста.

Нагадаємо, що свою назву заснований понад два століття тому маєток отримав від імені першого власника – польського політика та фінансиста графа Фрідріха Мошинського. У жилах одного із найвідоміших розбудовників Волочиська текла королівська кров, адже його рідним дідом по матері був правитель Польщі Август II Сильний, а бабкою – знаменита фаворитка та авантюристка Анна фон Козель.

Завдяки графу Фрідріху прикордонне містечко набуло нового вигляду, отримало привілей на ярмарок, митницю та збудований костел св. Трійці, що є найстарішою спорудою Волочиська сьогодні.

По смерті магната цими землями володіли його родичі по бічній лінії, серед яких вирізнявся Петро Мошинський – патріот, який за свої переконання був заарештований царською владою та засланий в Сибір.

Із 1861 по 1919 рік у Фридрихівці проживали графи Ледоховські. На цей час припадає бурхливий промисловий розвиток краю, проведення залізниці, події Першої світової війни. Трагічна загибель останнього власника, руйнування палацових споруд та парку у вихорі революційних подій стали останнім сумним акордом цієї історії.

У часи незалежності на території колишнього поміщицького маєтку було виявлене родовище мінеральної води, а згодом відкритий санаторій «Райдуга», який уже відвідали тисячі людей із багатьох куточків України і не тільки. Парк зберігає свої таємниці, багато з яких, сподіваємося, ще будуть розкриті.  

Наша розповідь завершується, але вже у наступних випусках проекту ви дізнаєтеся багато нового та несподіваного.

Над фільмом працювали:

  • Володимир Матусяк – автор тексту, ведучий
  • Іван Поліщук – режисер монтажу, оператор, аерозйомка
  • Дмитро Загребельний – оператор, аерозйомка
  • Наталія Сорока – редактор
  • Кушнір Ірина – дикторський супровід

Залиште Ваш коментар

Залишити відповідь